Závlahové systémy

Čo je závlahový systém?

Sústava trysiek a zariadení pre rovnomerné rozloženie dodanej vody na vymedzených plochách. Pravidelne dodá potrebné množstvo vody so zreteľom na prirodzené zrážky. Bez obsluhy a úplne automaticky, pomocou riadiacej jednotky. Zložitosť systému závisí od typu závlahy (futbalové ihrisko, záhrada, park…atď.)

Princíp závlahového systému

Podľa veľkosti plôch a architektúry záhrady je navrhnutý typ a počet komponentov vašej závlahy. Rozloženie zabezpečuje distribúciu vody len na požadované miesta. Podľa výdatnosti vodného zdroja a prietokových parametrov komponentov je závlaha rozdelená na potrebné sekcie. Jednotlivé sekcie sa spúšťajú do činnosti v poradí pomocou elektricky ovládaných ventilov umiestnených v špeciálnych šachticiach – ventilových boxoch pod úrovňou terénu. Ventily sú ovládané zo závlahovej programovateľnej jednotky, ktorá funguje na časovom princípe, pričom vyhodnocuje signál zo senzora zrážok, alebo vetra. Jednotka otvára v poradí elektroventily, tie vpúšťajú vodu do sekcií. Výsuvné zavlažovače skryté pred vašim zrakom v zemi sa vysunú a začnú polievať.

Prečo si zaobstarať závlahový systém?

Pracujete takmer do večera a keď sa vrátite domov, tak posledné na čo máte chuť je polievanie záhrady. Radšej si vezmete dobrú knihu, či pohár obľúbeného nápoja a posadíte sa na lavičku uprostred zelene záhrady. Veď niekto už poleje. Ale ak nezaprší, tak kto…? Možno služobne cestujete či odchádzate na dovolenku a niekto by mal poliať trávnik. Ale kto…? Cena vody a energií sa neustále zvyšuje, dobré hospodárenie je dôležité. Najlepšie je polievať rovnomerne a v noci, keď sa voda najmenej odparuje. Kto bude polievať v noci…?

Plánujete automatickú závlahu vo vašej záhrade? Dobre navrhnutý systém je základ úspechu. Študujte články na tému závlahy.

Pozrieť produkty